Társasházkezelés viták nélkül

Hatékony és megbízható

Társasházi üzemeltetés, karbantartás, felújítás egyre megy? Költség-haszon elemzés

Természetesen különbséget kell tenni! Üzemeltetés, karbantartás, felújítás, mindhármat a társasházkezelő végzi, azonban nem mindegy, hogy a munkavégzés milyen nagyságú és milyen részeket érint. Törvényileg a költségvetésben külön tételcsoportokba kell feltüntetni. Finanszírozás szempontjából történhet felújítási alapból, üzemeltetési számláról, hitelből, támogatásból.
Egy alaposan megtervezett, azaz költséghatékony társasházkezelés jellemzője a tervszerűség. Tervszerűséggel a felmerülő költségeket lehet csökkenteni, ami jó a tulajdonosoknak, hiszen így kevesebb a közös költség. A tervszerűséget legjobban költség-haszon elemzéssel erősíthetjük, melyben számszakilag levezetésre kerül, hogy mi az olcsóbb, tartósabb megoldás; karbantartani vagy felújítani? A hanyag társasházkezeléssel a költség-haszon elemzések a felújítás felé mutatnak. Tervszerűségnél, amikor hatékonyan használjuk fel a társasház pénzét, akkor inkább a karbantartás felé billen a mérleg nyelve. Összegezve a költség-haszon elemzés ismeretében a tulajdonosok döntik el, hogy felújítás vagy karbantartás. Jól dönteni csakis akkor lehet, ha rálátásunk van a történésekre. Felújítási terv, ha nincs ilyen dokumentuma a társasháznak, akkor ott nem beszélhetünk tervszerűségről, ez esetben felmerülhet a közös pénz pazarlása is.

A törvényi szabályozás jól értelmezhetően nevesítik a különbségeket;
2003. évi CXXXIII. törvény 56. § E törvény alkalmazásában:
2.1. Üzemeltetés: a közös tulajdon rendeltetésszerű használatához folyamatosan szükséges szolgáltatások ellátása, így a közüzemi szolgáltatások díjának kifizetése, a központi berendezések üzemben tartói feladatainak ellátása, szükség esetén gondnoki, házfelügyelői, házmesteri szolgáltatások megszervezése, az intézőbizottság rendszeresítése esetén működésének biztosítása.
2.2. Karbantartás: a közös tulajdonban levő ingatlan állagának és rendeltetésszerű használhatóságának biztosítása érdekében szükséges, a tulajdonosok közösségét terhelő megelőző és felújításnak nem minősülő javítási munkák elvégzése, illetőleg egyes közösségi berendezések cseréje.
A karbantartás lehet:
2.2.1. hibaelhárítás, amely az életveszélyt okozó, továbbá az épület állagát károsító és rendeltetésszerű használatát lényegesen akadályozó, azonnali beavatkozást igénylő hibák és hiányosságok haladéktalan eseti megszüntetése,
2.2.2. időszerű karbantartás, amely az épület állagát veszélyeztető, de rendeltetésszerű használhatóságát lényegesen nem akadályozó, azonnali beavatkozást nem igénylő hibáknak és hiányosságoknak eseti vagy az épületen elvégzendő egyéb javítási munkákkal együtt, de az észleléstől számítva legkésőbb hat hónapon belüli megszüntetése,
2.2.3. tervszerű karbantartás, amely az épület állagának és rendeltetésszerű használhatóságának biztosítása érdekében végzendő rendszeres állagmegóvási munka.
2.3. Felújítás: az ingatlan egészére, illetőleg egy vagy több főszerkezetére kiterjedő, időszakonként szükségessé váló olyan általános javítási építés-szerelési munkák végzése, amelyek az eredeti műszaki állapotot – megközelítőleg vagy teljesen – visszaállítják, illetőleg az eredeti használhatóságot, üzembiztonságot az egyes szerkezetek, berendezések kicserélésével vagy az eredetitől eltérő kialakításával növelik. A felújítás lehet:
2.3.1. teljes felújítás: a műszaki állapot alapján szükséges, az ingatlan egészére kiterjedő külső-belső javítási munkák elvégzése,
2.3.2. részleges felújítás: az épület legalább egy főszerkezetére kiterjedő, teljes felújításnak nem minősülő, de abba belátható időn belül beilleszthető általános javítási munkák elvégzése,
2.3.3.80 korszerűsítés: meglévő épület, épületrész, épületberendezés rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasságát javító, használati értékét, teljesítőképességét, üzembiztonságát növelő építési-szerelési munka. Korszerűsítésnek kell tekinteni a megújuló energiaforrások (napenergia, szél, geotermikus energia stb.) alkalmazására, a központi fűtő- és melegvíz-ellátó berendezésnek az energiaracionalizálással, a levegőtisztaság-védelemmel összefüggő átalakítására vagy cseréjére vonatkozó, továbbá az épület energiahatékonyságát szolgáló épületszerkezeteken végzett építési-szerelési munkát is.
3.81 Rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások, amelyek az alapító okirat szerint közös tulajdonban lévő épület, épületrész bővítésével, átalakításával vagy közös tulajdonba kerülő új épület, épületrész, illetőleg épületberendezés létesítésével járnak.
www.njt.hu - Nemzeti Jogszabálytár

 

MEGAHOME Társasházkezelés
Hatékony és átlátható társasházkezelés viták nélkül
web: www.megahome.hu
email: info [kukac] megahome.hu
mobil: 0630/457-0222

Társasházkezelő Workshop
Tudatos társasházi tulajdonosoknak, Intéző bizottságnak
Érdeklődni: info [kukac] megahome.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://tudatostulajdonos.blog.hu/api/trackback/id/tr8313994690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Társasházkezelés viták nélkül

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
süti beállítások módosítása